Tým z Prahy vybojoval v Kanadě zlato
Zprávy ze školyV únoru 2003 se na prestižní kanadské Richard Ivey Business School konala mezinárodní soutěž případových studií Scotiabank International Case Competition. Dostali jsme možnost zúčastnit se této výjimečně zajímavé akce a reprezentovat školu v tomto složení: Jaroslav Stach, Adéla Červenková, Markéta Dvořáková, Tomáš Kaisr. Odborné vedení týmu převzala Ing. Helena Hrůzová.
V únoru 2003 se na prestižní kanadské Richard Ivey Business School konala mezinárodní soutěž případových studií Scotiabank International Case Competition. Dostali jsme možnost zúčastnit se této výjimečně zajímavé akce a reprezentovat školu v tomto složení: Jaroslav Stach (FPH), Adéla Červenková (FMV), Markéta Dvořáková (FMV), Tomáš Kaisr (FIS). Odborné vedení týmu převzala Ing. Helena Hrůzová, CSc.
Soutěž na Ivey neznamená pouze jeden týden strávený v Kanadě. Předchází jí náročná příprava. V listopadu byl na školním webu vyhlášen konkurs do přípravného kursu PM_460 (Řešení případových studií z mezinárodního podnikání), na jehož konci byl vybrán konečný tým čtyř. Konkursu, který se konal formou pohovoru s komisí, se zúčastnilo 40 studentů, ze kterých nakonec uspělo 15. Následovala čtyřměsíční příprava na půdě VŠE v podobě pravidelných setkání každý týden, především v pozdních večerních hodinách. Řešili jsme zadané případové studie, které zahrnují různé aspekty mezinárodního podnikání (marketing, provoz, finance, lidské zdroje a další). Každá studie od nás vyžadovala velkou časovou investici a motivaci, protože přípravný kurz běžel přes celé zkouškové období. Završením kurzu na konci ledna byla prezentace před komisí, která vybrala 4 šťastlivce a 2 náhradníky (Vláďa Langhamer – FMV, Filip Marek – FFÚ). Po někoho velká radost, pro druhé určité zklamání. Přesto byla účast v kurzu pro všechny přínosem, protože je zaměřený na řešení reálných problému z praxe (jak je běžné na prestižních business školách v zahraničí).
Po další intenzivní přípravě a vyřizování formalit jsme 10. března nasedli do letadla směr Toronto. Hned po příletu byla ohrožena naše účast na soutěži ve chvíli, kdy imigrační úřednice postřehla u Tomáše ilegální banán. Tomáš byl nucen se banánu zbavit, mezitím co Markéta a Adéla v klidu propašovaly řízek a chléb. Po tomto úvodním zážitku jsme do Londonu (město, kde se nachází University of Western Ontario a její Richard Ivey School of Business) přijeli jako jedni z prvních a měli jsme možnost sledovat příjezd ostatních týmů. Těmi byli: Kanada (McGill), Mexiko (ITAM), Belgie (Louvain), Francie (IFI Rouen), Švédsko (Stockholm School of Economics), Dánsko (CBS), Itálie (Bocconi), Maďarsko (BUESPA), Hong Kong (University of Science and Technology), Singapur (National University of Singapore) a Thajsko (Thammasat). Začali jsme se s nimi hned seznamovat a tipovat favority. Nejvíce nás znervóznil švédský tým, jelikož jedna členka právě studuje na Ivey.
Samotná soutěž začala třetí den našeho pobytu. Ráno jsme od organizátorů soutěže obdrželi zadání. Každému týmu byla přidělena jedna místnost, ve které byl pouze stůl, židle a notebook. Do místnosti jsme si mohli vzít pouze pět knih, které jsme si přivezli. Přísná pravidla soutěže zakazovala používání internetu a jakýchkoliv jiných zdrojů, konzultace s naším faculty advisorem, i práci na studii mimo vymezený čas (6 hodin první den a 9 hodin den další). Případová studie o rozsahu cca. 20 stran se týkala amerického fast-foodového řetězce, který zvažuje expanzi do Jižní Koreje. Naším úkolem bylo vytvořit dlouhodobou strategii firmy na tomto trhu. K našemu překvapení byla studie zaměřená především na marketing, což bylo odlišné téma od studií zadaných v minulých letech. Práce nám šla rychle od ruky díky šťastnému složení našeho týmu a schopnosti se rychle dohodnout. Do řešení jsme zahrnuli všechny důležité aspekty které by měly být součástí řešení každé případové studie: podnikatelská rizika, marketingovou analýzu, analýzu produktu, provoz, organizační strukturu, detailní finanční plán a implementaci strategie. Na konci druhého dne jsme odevzdali disketu s finální verzí prezentace a „kostky byly vrženy“.
Třetí den se naše nervozita vystupňovala a při snídani jsme nemohli pozřít ani sousto. Věděli jsme, že z každé skupiny čtyř týmů postupuje do finále pouze ten nejlepší. Při prezentaci jsme se snažili použít veškeré dovednosti a triky, které jsme si při přípravě osvojili (úsměv na rtech, neustálý kontakt s publikem, nezbytné „fráze“ apod.). Hodnocení tříčlenné komise bylo pozitivní, takže jsme odcházeli s dobrým pocitem. O pár hodin později oznámil porotce z Harvard Business School tři finalisty a my jsme mezi Singapurem a Thajskem uslyšeli i naše jméno! Překvapení i radost byly obrovské, ale neměli jsme čas užívat si euforie, protože po krátké přípravě nás čekala druhá prezentace našeho řešení, tentokrát ve velké aule před všemi ostatními týmy a dvanácti porotci. Poté už nám nezbývalo nic jiného než napjaté čekání na večerní slavnostní večeři a vyhlášení vítěze. Ostatním týmům se naše prezentace líbila a gratulovali nám k dobrému výkonu. Večeři jsme si opět dík nervozitě příliš neužili. Vítěze vyhlašoval konzultant společnosti Deloitte & Touche a naše pocity, když jsme uslyšeli oskarové „And the winner is… the Czech Republic!“ se dají jen těžko popsat. Převzali jsme pohár pro vítěze a potom na nás čekala již jen dlouhá oslava a loučení s organizátory a ostatními týmy.
Soutěž byla pro nás všechny obrovskou příležitostí vyzkoušet naše znalosti a schopnosti v praxi. Konfrontovali jsme své dovednosti s týmy z ostatních zemí. Došli jsme k poznání, že studenti VŠE jsou velmi dobře teoreticky připraveni na řešení problémových situací a jsou kvalitativně srovnatelní s prestižními zahraničními univerzitami. Nicméně vidíme možnost dalšího rozvoje výuky především v posílení role případových studií a zároveň v prohloubení kontaktu teorie s praxí.
Jsme rádi, že jsme jako reprezentanti Vysoké školy ekonomické a celé České republiky měli šanci dokázat, že můžeme v takto konkurenčním prostředí uspět. Mezinárodní prostředí a duch celé soutěže nás velmi obohatil a my doufáme, že se účast naší univerzity na této soutěži stane tradicí a že co nejvíce dalších studentů dostane možnost zúčastnit se i dalších podobných akcí.
Na závěr bychom rádi poděkovali Ing. Heleně Hrůzové za její úsilí, které do přípravy vložila a za trpělivost, kterou s námi (a někdy ji bylo potřeba hodně) měla. Bez tak kvalitní přípravy bychom na této soutěži těžko uspěli. Děkujeme také vedení školy, především paní rektorce doc. Ing. Jaroslavě Durčákové, CSc. a prorektorce pro zahraniční vztahy paní doc. Ing. Bronislavě Hořejší, CSc, které mají hlavní zásluhu na tom, že se studenti VŠE mohli této soutěže již čtvrtým rokem zúčastnit. Jsme vděční našim kolegům z přípravného kurzu za jejich spolupráci (která pro nás byla velmi důležitá). V neposlední řadě děkujeme všem týmům VŠE z předchozích ročníků, které nám svou tvrdou prací a svými zkušenostmi prošlapali cestu k vítězství.