Trendy budoucnosti: sledování ptactva či lovecký cestovní ruch

Udžitelný cestovní ruch

Cestovní ruch zažívá bouřlivý rozvoj. Důkazem je například 20 milionů turistů, kteří v loňském roce využili některé z tuzemských hromadných ubytovacích zařízení. Turismus se stává v současné podobě neudržitelným, proto vznikají jeho alternativní podoby. Ty mají být mimo jiné šetrné k životnímu prostředí a udržovat finance v určitém regionu.

Trvale udržitelným rozvojem cestovního ruchu se rozumí zachovávání kulturní integrity, nezbytných ekologických procesů, biologické diverzity a systémů potřebných pro život. Cílem udržitelného turismu je sledování nových trendů v oboru, jejichž využití zajistí příznivé podmínky pro cestovní ruch v budoucnu. Pro jeho efektivní fungování by měl platit soulad třech pilířů – environmentálního, socio-kulturního a ekonomického.

Environmentální složka si klade za cíl optimálně využívat přírodní zdroje a ohleduplnost k přírodě, která je cestovním ruchem zasažena. Samotní turisté mohou ekoturismu přispět například tím, že nebudou plýtvat vodou, omezí hluk a produkci odpadů či se budou snažit zabránit vzniku smogu. Poskytovatelé služeb cestovního ruchu pak mohou využívat šetrné technologie při provozování svých zařízení. Průkopníkem zelených hotelů v České republice je hotel Mosaic House. Využívá například energii ze solárních panelů nebo zpětně získává teplo z chlazení a čištění vody.

Birdwatching má potenciál, Čechy zatím netáhne

Jedním z perspektivních směrů cestovního ruchu, který podporuje udržitelný rozvoj, je geoturismus (poznávání vývoje Země pomocí aktivního prožitku geologicky zajímavé krajiny, pozn. red.) či birdwatching (pozorování ptactva v jejich přirozeném prostředí, pozn. red.). Tento typ turistiky si oblíbili zejména Nizozemci, Britové, Francouzi či Američané. „Češi kouzlo sledování fauny zatím neobjevili, nicméně si myslím, že i toto se bude měnit a birdwatching bude i pro ně určitou alternativou aktivně strávené dovolené,“ říká Markéta Kalábová, odbornice na venkovský turismus. Česká republika by se podle ní měla dále zaměřit na výstavbu odpovídajících hotelů, restaurací či sportovních areálů a cílit na zahraniční klientelu, která tuto formu cestovního ruchu v Česku ocení.

Velkým problémem současnosti je tak zvaný overturismus, jeden ze socio-kulturních aspektů. Do určitých lokalit proudí tolik návštěvníků, až místa ztrácí svoji autenticitu. Řešení nabízí destinační management, který koordinuje aktivity na místě tak, aby nedocházelo k poškozování památek. „Destinační management v Praze je na špičkové úrovni. Existuje mnoho nástrojů, které se účelně využívají a možná právě díky tomu se Praha z hlediska cestovního ruchu dostala na tak vysokou úroveň,“ komentuje Kalábová.

Regiony mohou nabídnout více než metropole

Alternativním řešením může být zatraktivnění méně navštěvovaných míst. „Nejvíce využitý potenciál v České republice má Praha, přitom všechny ostatní regiony mohou nabídnout daleko více. Zejména z hlediska venkovské turistiky – například birdwatching, wildlife watching, lovecký či rybolovecký cestovní ruch,“ dodává Kalábová.

Třetím aspektem, který přispívá k udržitelnému rozvoji, se stal ekonomický pilíř. Ten se zakládá na principu získávání a udržení peněz v regionu. Cestovní ruch může získávat prostředky nejen z ubytovacích a stravovacích služeb, ale také výrobou regionálních produktů. Tyto produkty vedle záruky kvality nabízejí i zážitek, lidé se mohou na jejich výrobě podílet.

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....

White And Beige Modern Daily Vlog YouTube Thumbnail (1)

Tuan Anh Nghiem alias Jack: Mladé Vietnamce najdete i mimo večerky a tržnice

Vietnamská komunita je v Česku pevně zakořeněná, přesto ji stále provází mnoho stereotypů a nepochopení. Jaké to je vyrůstat mezi dvěma kulturami? Jaké výzvy i příležitosti to přináší? A jak organizace jako Czech Viet a Viet Up pomáhají propojovat českou a vietnamskou komunitu? O těchto tématech jsme vyzpovídali Tuan Anh Nghiem alias Jacka, aktivního člena...