Studenti VŠE letos opět zazářili v soutěži PwC Consulting Challenge
Zprávy ze školyNahlédnout do oblasti consultingu a vyřešit reálné zadání ve spolupráci s firmou z praxe, o tom je soutěž PwC Consulting Challenge, jejíž přední příčky i letos obsadily týmy studentů z Vysoké školy ekonomické (VŠE). První místo si odnesl tým GamE(x)changers ve složení Eva Svobodová a Jana Dušková z Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) spolu s Janem Löffelmannem ze Západočeské univerzity v Plzni. Na druhém místě se umístili David Jokeš a Marek Holovský z Fakulty podnikohospodářské (FPH). Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 57 týmů, z toho 24 odevzdalo vypracované zadání.
Zadáním letošní případové studie bylo vytvoření návrhu strategie pro kryptoburzu CoinMate tak, aby se zvýšil počet jejích uživatelů. Studentské týmy dostaly na zpracování úkolu týden, výstupem byla prezentace před odbornou porotou. Oba dva týmy z VŠE využily při zpracování zadání dovednosti získané v průběhu studia, hlavně schopnost kreativně a analyticky přistupovat k problémům, vyhodnocovat informace a prezentovat výstupy, jak uvedl pro iList Marek. „Při zpracování analýzy konkurence jsem pak rozhodně využila koncepty, které mě naučila vedlejška NextGen Consulting z FPH,“ řekla Eva. Dále vyzvdvihla to, že díky FMV a jejímu hlavnímu studijnímu oboru (Mezinárodní obchod, pozn. red.) pro ni nebyl problém prezentovat v angličtině.
Vítězný tým vsadil na intenzivní a pravidelnou spolupráci, každodenní večerní hovory ale pojala trojice neformálně, jak popsala iListu Jana. Eva měla v rámci týmu na starosti design jak v průběhu řešení, tak i finálové prezentace, Jana pak návrh celkové strategie a Honza se soustředil na datovou stránku věci. „Den předem jsme si vždy rozdělili úkoly mezi sebou. Každý večer jsme si zhruba na hodinku zavolali a snažili se urovnat naše myšlenky,“ uvedl Honza. „Ve finále jsme spolu všechno diskutovali a všichni tři jsme se podíleli na všech částech,“ doplnila Jana.
Ani David s Markem nijak nelpěli na rozdělování týmových rolí. „To nám ve výsledku umožnilo přijít s vícero nápady v různých částech práce. Navíc jsme trochu pracovali i s tím, že kdyby jeden z nás z nějakého důvodu nemohl, tak aby ten druhý věděl, o co přesně jde a jak danou věc správně odprezentovat porotě,“ prozradil iListu David.
Jednou nohou na cestě ke kariéře v consultingu
Do finálového kola, které proběhlo 14. listopadu, postoupilo deset nejlepších týmů. Na pětiminutovou prezentaci navázalo pětiminutové Q&A ze strany hodnotitelů jak z PwC, tak z CoinMate. „Umět zdůraznit jen to klíčové je na tom celém asi nejtěžší, protože po mnoha hodinách práce musíte následně osekávat obsah tak, aby se vešel do stanoveného limitu,“ zdůraznil David. „Člověk tedy opravdu zapláče nad množstvím dlouze hledaného, a nakonec vyhozeného materiálu,“ dodal. Honza se smíchem doplnil, že díky výhře to byla opravdu povedená první zkušenost se studentskými soutěžemi. „Motivace zúčastnit se nějaké další soutěže ve stejném složení by tu určitě byla,“ uvedl.
Eva s Janou se shodly, že si dokážou představit v consultingu pracovat po studiu. „V téhle soutěži se mi potvrdilo, že mě consulting baví, že mě baví hledat nová řešení,“ řekla Jana. „S Evčou se mi pracuje výborně, jsme totiž každá úplně jiná,“ dodala s úsměvem. „Janča přijde vždycky s nějakým velkým nápadem a já ho třeba trošku usměrním. Výsledkem pak není ani bláznivý nápad, ani přízemní řešení, potkáme se někde uprostřed,“ upřesnila Eva. „A díky Honzovi teď máme tohle všechno i podložené daty,“ dodaly obě. David nad consultingem jako kariérou stále ještě přemýšlí. „Abych řekl pravdu, tak mě na celém zadání lákala především spolupráce s burzou CoinMate, krypto jsem objevil už někdy kolem roku 2016 a od té doby mi dává tahle oblast smysl. Samotnou zkušenost s consultingem je ale podle mě taky dobré mít, takže jsem to bral jako ideální kombinaci.“
Podle Davida účast v PwC Consulting Challenge není podmíněná zájmem o samotnou oblast consultingu ze strany soutěžících. „Podobná zadání jsou hlavně o schopnosti pracovat s mnoha informacemi zároveň, umět vybrat to nejdůležitější a vnímat věci v širším kontextu,“ vyzdvihnul. „Byl to intenzivní zážitek a výstup z komfortní zóny. Člověk má možnost si vyzkoušet něco, s čím se v typicky akademickém prostředí nesetká, posune ho to blíže k praxi,“ popsal Marek a dodal, že soutěž ho obohatila jak profesně, tak osobně.
Na jejich slova navázala Jana. „Určitě bych doporučila účastnit se ne jenom téhle soutěže, ale obecně účastněte se všeho, čeho můžete. Díky soutěžím, workshopům a zajímavým akcím můžete nabrat spoustu zkušeností, nových kontaktů a je to i zábava nad rámec školy,“ řekla na závěr.
Foto: PwC Consulting Challenge
Mohlo by tě zajímat:
- Týdenní přehled akcí: zadebatujte si s Respektem nebo běžte na hokej!
- Vývoj areálu ekonomky: přes vinice a plynárnu k moderní univerzitě 21. století
- Týdenní souhrn: VŠE navštíví předseda ÚOHS, vánoční atmosféra a Mikuláš