Reprezentantka VŠE: Musíme se naučit prezentovat jako Američané

Fofo NCSU

Počtvrté se tým Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) zúčastnil soutěže NC State Grand Business Challenge v Severní Karolíně, jejímž hlavním partnerem je farmaceutická firma Merck (v Evropě známá jako MSD) a North Carolina State University. V letošním roce nás reprezentovaly studentky Fakulty mezinárodních vztahů – Markéta Smolníková a Jana Malásková – a studenti Fakulty informatiky a statistiky Jan Holub a Jakub Hanousek, kteří si přivezli první místo ve vedlejší soutěži Storyboard Challenge. Na otázky iListu odpovídala Markéta Smolníková.

Na úvod bychom měli čtenářům přiblížit průběh soutěže. Organizátoři připraví téma challenge již přes odjezdem do Raleigh (Severní Karolína), kde akce probíhá. Jaké téma jste si letos museli zpracovat?

Bývalo zvykem zveřejnit zadání soutěže dopředu, ale letošní klání probíhalo jinak. V průběhu posledních dvou týdnů před soutěží jsme zjistili téma, kterým byla kybernetická bezpečnost, pouze za pomoci „vodítka“.  Jednalo se o články, které se obecně věnovaly rizikům či nákladům IT security. Tudíž „challenge“ pak spočívala zejména v tom, že samotný business case jsme obdrželi pouze den dopředu a museli jsme se s tím poprat časově.

Bohužel se vám nepodařilo postoupit do hlavní soutěže. V čem ostatní týmy dominovaly oproti vám?

Konkurenční týmy byly na rozdíl od nás složeny z MBA studentů, kteří dokázali lépe prodat potřebný manažerský přístup k business case. Navíc mnozí z nich se již několika podobných soutěží zúčastnili, takže byli ostřílenější.

Storyboard Challenge jste ale ovládli. Měli jste prezentovat výstupy z prezentace, nebo vám bylo přiřazeno nové téma?

Storyboard Challenge rozvíjela poslední, nejkreativnější část zadání business case „Jak bychom vylepšili globální spolupráci v kybernetické bezpečnosti?“. Naším úkolem bylo během jedné noci zpracovat infografiku, která jejímu čtenáři umožní rychle a snadno pochopit potřebné změny na úrovni mezinárodní spolupráce, jenž by snížily náklady kybernetické bezpečnosti. Na rozdíl od ostatních týmů, které se omezily na buď již zavedené principy nebo spolupráci pouze v rámci farmaceutického průmyslu, jsme navrhli globální, konkrétní a poměrně smělé kroky – například vytvoření a kodifikaci základních světových pravidel v kybernetickém prostoru mezi státy. Tam jsme navrhovali se zaměřit na téma o neútočení na klíčovou infrastrukturu a průmysl ostatních států, kam by jistě spadaly i farmaceutické firmy, či potřebu nezávislé a respektované entity, která by byla zmocněna k řešení vzájemného obviňování států z hackerských útoků, které nyní představuje významnou překážku jakéhokoliv pokroku v oblasti mezinárodní spolupráce v kybernetické bezpečnosti. Na našem úspěchu se tak podílel jak skvělý grafický návrh, tak silná message.

Co bys poradila dalším českým soutěžícím, abychom příště do velkého finále postoupili?

Rozhodně bych se soutěže nebála a nepodceňovala bych se, jak máme my, Češi a Slováci, ve zvyku. Jelikož se formát soutěže bude pravděpodobně opakovat, doporučila bych vytvořit opravdu zapálený tým, ve kterém se budou dovednosti studentů navzájem doplňovat. Stejně důležité jsou jak prezentační dovednosti, tak i technický background. Za nejdůležitější výbavu do příštího kola však považuji silný manažerský přístup aneb přemýšlet čistě pragmaticky ve smyslu „co konkrétně můžu udělat, abych…“.

V loňském roce mě překvapil způsob prezentování amerických studentů. Přišlo mi, že na rozdíl od nás, dominovali ve hře na emoce, barevné obrázky a nápady, které byly spíš z oblasti scifi. Měla jsi podobný pohled, nebo ne?

Naopak. Ostatní soutěžní týmy si mě získaly svou profesionalitou, schopností rychle reagovat a racionálně obhájit navrhované řešení nebo tím, jak dokázali využít svého zaměření – třeba financí – pro daný business case. Rozhodně se od nich máme co učit. Možná je to i námět pro zlepšení přípravy našich týmů na obdobné soutěže – například zprostředkovat průpravu na prezentaci v cizím jazyce či potrénovat samotné prezentační dovednosti. Věřím, že podobná forma předpřípravy by umožnila týmům získat sebedůvěru v prezentování a možnost zaměřit se v době soutěže především na kvalitní zpracování business case.

Foto: archiv reprezentantů

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

dcc76da4-e6e4-47b0-81bc-04949e453b58

Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu

Studium v zahraničí – ať už je to Erasmus, nebo jiný výměnný pobyt – je pro většinu studentů jednou z nejlepších zkušeností v životě. Nové prostředí, lidé z různých koutů světa, nekonečné večírky, volnost…a ano, taky dost často zvýšená pravděpodobnost romantických a sexuálních zážitků. Když se ocitnete v novém prostředí obklopeni lidmi z celého světa,...

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....

White And Beige Modern Daily Vlog YouTube Thumbnail (1)

Tuan Anh Nghiem alias Jack: Mladé Vietnamce najdete i mimo večerky a tržnice

Vietnamská komunita je v Česku pevně zakořeněná, přesto ji stále provází mnoho stereotypů a nepochopení. Jaké to je vyrůstat mezi dvěma kulturami? Jaké výzvy i příležitosti to přináší? A jak organizace jako Czech Viet a Viet Up pomáhají propojovat českou a vietnamskou komunitu? O těchto tématech jsme vyzpovídali Tuan Anh Nghiem alias Jacka, aktivního člena...