Prevencí ke zdravým koulím dojdeš

11. 8. 2017 | | Studentský život Pánové známe svoje kulky_autor_Katerina_Drtinova

Rakovina varlat se obvykle se objevuje ve věku 15-40 let a je to nejčastější nádor u mladých mužů. V Česku se ročně objeví asi 500 nových případů a asi 40 pacientů nemoci podlehne. Proti rakovině varlat se nedá očkovat, a proto je důležité provádět každý měsíc samovyšetření, pokud se totiž nemoc zachytí brzy, vyléčí se 99 % pacientů, takže žádnou paniku.

Největším rizikem je rakovina varlat v rodině. Synové nemocného otce mají čtyřikrát vyšší riziko, a bratři nemocného bratra dokonce osmkrát vyšší riziko. Další faktory jsou nesestouplé varle, vyústění močové trubice níže od žaludu penisu a vliv může mít i velká tělesná výška. Rakovina varlat se léčí chirurgicky a chemoterapií, která navazuje na chirurgickou léčbu. Pokud se na nemoc přijde brzy, stačí sledování. Dobrá zpráva je, že po úspěšné léčbě je možné nemocné varle nahradit silikonovým. Tomu se říká testikulární protéza. Taky je možné nechat si před léčbou zmrazit spermie. Chemoterapie jim totiž může hodně ublížit. Nebojte se, ne všechno, co si ve varlatech nahmatáš, je rakovina. Varlata jsou hodně citlivá. Může je potrápit zánět, cysta, kýla, hromadit se může i tekutina – voda či krev. Jen pozor, pokud tě náhle zabolí. Náhlá bolest varlat může ukazovat i na otočení semenného provazce, které se musí však hned operovat.

Důležitá je prevence

Ať jsi ještě mladý jinoch, či vyzrálý hřebec nebo postarší gentleman, samovyšetření prováděj v každém věku a každý měsíc, nezabere ti to více než 2 minuty. Návod ti vřele předá a vysvětlí každý urolog nebo koukni do manuálu od neziskovky Loono  z kampaně Sahám si na ně každý měsíc, která upozorňuje na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

Muž v 50 letech by měl kromě pravidelného samovyšetřování poprvé navštívit urologa. Kontrola už sice zabere trochu víc času (okolo 20 minut), ale stále je hrazena pojišťovnou. Pro všechny platí, že při potížích dostanete žádanku od praktického lékaře nebo můžete zaklepat rovnou na urologii.

Pokud už ses tento měsíc vyšetřil, nestyď se a dej o tom vědět i svému okolí a pomoz nám šířit prevenci.

K fotce či statusu přidej hashtag #prsakoule a inspiruj ostatní jako třeba člen Loono týmu tzv. Dodo.“

Foto: Dodo, Loono, Kateřina Drtinová

Mohlo by tě zajímat: