Na ekonomce jsem našla svou lásku, diplomat ale ze mě nebude
Studentský životKolik studentů, tolik rozdílných názorů na školu, fakultu, uplatnění. Přesto je zajímavé vyslechnout názory skoroabsolventů Fakulty mezinárodních vztahů, kteří již mají nakročeno do pracovního života a pomalu zavírají dveře své alma mater.
Kolik studentů, tolik rozdílných názorů na školu, fakultu, uplatnění. Přesto je zajímavé vyslechnout názory skoroabsolventů Fakulty mezinárodních vztahů, kteří již mají nakročeno do pracovního života a pomalu zavírají dveře své alma mater.
„Na VŠE jsem šla proto, že jsem neměla jasnou představu, čím chci v životě být. Neříkám, že ji teď už mám. Při volbě vysoké školy mi pak kombinace jazyků s ekonomií na oboru Mezinárodní obchod (MO) připadala atraktivní,“ popisuje své předmaturitní rozhodování Jitka. Těžce prožívala začátky studia MO Andrea:„První dva roky jsem myslela, že ze školy zdrhnu a při životě mě udržovali jen volejbalové kurzy, plavání, letní kurzy v Dobronicích a zimní v Rokytnici. Pak jsem se smířila s osudem a zvykla si na systém ekonomky. Vyhovovala mi velká svoboda a flexibilita.“ Systém studia na VŠE charakterizovala Andrea starým známým vtipem: Mezi studenty se provádí mezinárodní výzkum, za jak dlouho jsou schopni naučit se čínsky. Americký student říká, že když ho budou zásobovat colou a hamburgery, za tři měsíce to zvládne. Japonec požaduje pořádný počítač a za měsíc bude umět čínsky. Student VŠE se zeptá, zda jsou na čínštinu skripta. „Skripta vám dodáme.“ „To zas bude noc!“ „V souladu s tezí, že VŠE je nejtěžší gymnázium v Praze, jsem ve druhém ročníku studia Mezinárodního obchodu začala studovat bokem první lékařskou fakultu Univerzity Karlovy,“ glosuje Jana. „Brzy jsem ale zjistila, že zdání klame. Dny učení bez spánku, kdy jsem zapomínala jíst, jsem vydržela přesně rok.“ Ale nešlo jen o spoustu učení, „Vztahy na lékařské fakultě mezi ambiciózními mediky jsou hrozné, vládne tu ostrá konkurence – to si student na ekonomce ani nedokáže představit!“
Andrea vystudovala Politiku a diplomacii a jako vedlejší specializaci Mezinárodní přepravu a zasilatelství. „Hlavní specializace mě baví, ale věděla jsem, že dělat to nebudu. Tak jsem se při výběru vedlejšky snažila, aby mě to, co mě bude živit, i trochu bavilo.“ A podařilo se:„Lodičky, autíčka, letadýlka s Novákem, to mě opravdu chytlo. Novák na nás byl pes, ale teď jsem mu vděčná. Byl to předmět, z kterého čerpám úplně neskutečně.“ Andrea od srpna pracuje v americké logistické firmě, která v Evropě expanduje. Je členem routerského týmu, zajišťuje přepravu zásilek, objednává, koordinuje. „V procesu je to rutina, ale v těch průserech to je jedinečné. Například dneska jsem se těšila, že mi v pátek z Rotterdamu odpluje kontejner. Ale náklaďáku se porouchal u Frankfurtu motor, do Rotterdamu dorazí až v pátek a kontejner bude muset týden čekat na další loď.“ K ukončení studia Andree chybí polovina diplomové práce na téma Zahraniční politika Číny vůči současnému Rusku. Čeká, až se její vedoucí diplomové práce vrátí z Pekingu.
Jana dostudovává Mezinárodní obchod a vedlejší specializaci Účetnictví a finanční řízení podniků. Stejně jako Andrea i Jana oceňuje na druhé fakultě možnost studia jazyků, dodává však: „Když bych se znovu hlásila na VŠE, asi bych si dala Fakultu financí a účetnictví. Jazyky se stejně dokonale nenaučíš ve škole, mezinárodní obchodník z tebe bude i bez studia Mezinárodního obchodu. Bylo to zajímavé a rozšíříš si tím obzory, ale nenašla jsem se v tom. K účetnictví asi tíhnu svým naturelem. Chtěla jsem konečně studovat něco, co je logické a funguje.“
A co holkám VŠE dala? „Na jedněch horách se zadařilo, vyšly z toho tři páry. Už jsme spolu tři roky. Takže mi vlastně škola dala víc, než jsem si myslela,“ odpovídá Andrea. Jana je vděčná za: „Skvělou příležitost studovat semestr ve Švédsku. Co všechno to pro mě znamenalo a znamená, se ani nedá popsat. Pocit sebevědomí v mezinárodním prostředí, cestování, setkání se skvělými lidmi, nutnost vařit si, řídit auto..“ A Jitka uzavírá: „Nebojím se, že jsem si zvolila nesprávně, jako základ, rozjezd do profesního života je pro mě ekonomka a můj obor optimální. Co budu potřebovat, to mě život naučí, škola mi dá přesně tolik, kolik jí dovolím.“