Kvůli výjezdu na bakaláři prodlužovat nemusíte
Cestování, Studentský životDonedávna mohli studenti bakalářského studia na Vysoké škole ekonomické (VŠE) vyjet na studijní pobyt jen ve třetím ročníku. Od minulého roku lze strávit semestr v zahraničí už i ve čtvrtém semestru bakalářského studia. Narozdíl od třeťáků ale druháci mohou vybírat pouze z evropských zemí.
Studijní pobyty ve druhém a třetím ročníku se od sebe liší několika faktory. Jedním z nich je výběr školy. Zatímco ve třetím ročníku mohou studenti vyjet do Evropy i zámoří, ve druhém je výběr zúžen jen na evropské země. Třeťáci navíc mohou studovat i v jiném jazyce než v angličtině.
Někteří studenti výjezd v druhém ročníku preferují. iListu řekli, že hlavní důvod je ten, že nechtějí prodlužovat bakalářském studium. Vyhnou se také tomu, aby svůj zahraniční pobyt absolvovali v šestém semestru studia. V závěrečném semestru se většina jejich myšlenek totiž upíná k získání vysněného titulu. „Erasmus ve druháku byl pro mne nejlepší volba. Ve třeťáku už se vše točí kolem bakalářky a státnic, takže bych si tolik pobyt neužila,“ vysvětluje studentka druhé fakulty. Kromě malého výběru zemí ale posluchače druhého ročníku odrazuje od výjezdu kromě malého výběru zemí i fakt, že většina univerzit začíná letní semestr už v lednu, kdy je zkouškové na ekonomce ještě v plném proudu.
Výjezd je potřeba důkladně naplánovat
Podle mnohých studentů, kteří Erasmus na bakaláři absolvovali, se výjezd dá zvládnout i bez semestru navíc. Radí ale, aby si zájemci naplánovali vystudování předmětů předem, dali si pozor na prerekvizity a na předměty, které se vyučují jen v určitém semestru. S tím souhlasí také proděkan pro zahraniční vztahy a PR Fakulty mezinárodních vztahů Radek Čajka. „Problémy mohou nastat v případě, že si student volitelné kredity vyčerpá a předměty vystudované v zahraničí mu poté musejí být uznány do rezervních kreditů.” V případě dostatečného počtu volných kreditů u volitelných kurzů ale nevidí důvod, proč by posluchač nedokázal dostudovat v řádném termínu. „Podle mé zkušenosti jde studium ukončit státnicemi a obhajobou bakalářky i v září,“ říká k tomu studentka Národohospodářské fakulty.
Většina absolventů Erasmu na bakaláři své zahraniční zkušenosti nelituje. A to i přesto, že museli prodlužovat. „Co se týče volby, zda vyjet na bakaláři, si myslím, že to byla jedna z nejlepších věcí během mého studia,” vzpomíná na svou zahraniční zkušenost posluchačka páté fakulty. „Studium v zahraničí mi dalo mnohem více, než co mi vzal jeden semestr studia navíc. Vyjela jsem i na magistru, do Číny,” dodává. Většina studentů, kteří vyjeli, se shoduje, že pobyt v zahraničí kromě rozšíření obzorů a zlepšení jazyka přináší i další možnosti. Například zjistit, jak funguje systém vzdělávání v jiných zemích a v neposlední řadě získání kamarádů z celého světa.
Mohlo by tě zajímat:
- Vánoce pro VŠEchny opět přicházejí! Šťastné a veselé!
- Týdenní přehled akcí: Od pohovorů po vesmír, kam vyrazit na zajímavé akce v novém týdnu
- "Žižkovský tygr" Marek Vašátko: Švédsko sice nebyla první volba, ale díky běžkám mě moc lákalo