Do sesterstva vezmeme i chlapce, ale poslední slovo má vždy žena. Je to příprava na klasický život, říká Ilona Syrová, předsedkyně Alfa Fí
Rozhovory, Studentský život, Tuesday TalksHostem dnešního rozhovoru je jedna ze dvou předsedkyní prvního českého univerzitního sesterstva Alfa Fí, Ilona Syrová. Sesterstvo je o to více zajímavé tím, že ho nenajdeme v Praze, ale na Fakultě managementu (FM) VŠE v Jindřichově Hradci, kde Ilona také studuje. V rozhovoru se předsedkyně ptáme, co je denním chlebem univerzitního sesterstva a nakousneme také, jak se žije studentům na daleké fakultě VŠE v jižních Čechách.
Jak a proč vzniklo sesterstvo Alfa Fí?
Alfa Fí je první české univerzitní sesterstvo, které bylo založeno v roce 2011 s cílem pořádat menší veřejné společenské akce. Tyto aktivity měly sloužit jako zábavný způsob, jak si vyzkoušet a rozvíjet své manažerské schopnosti a pomáhat lidem. Ale upřímně… tento spolek založila parta kamarádek, když byly na vínku a povídaly si o tom, jak oživit spolky a při tom pomáhat ostatním.
Čím se Alfa Fí odlišuje od ostatních studentských spolků?
Alfa Fí klade důraz na charitativní činnost, což je dnes její hlavní poslání. Zároveň se zaměřuje na hodnoty jako spolupráce a udržitelnost. Od jiných spolků se odlišujeme svým sesterstvím, symbolikou kolibříka a snahou přinášet harmonii a radost do komunitního života.
Staráme se nejen o studenty, ale zaměřujeme se i na veřejnost. Pokoušíme se rozšířit myšlenku, že pomáhat je skvělé a hlavně, že není důležité něco čekat na oplátku, ale stačí nám ten dobrý pocit.
Co znamená být členkou sesterstva? Jaké hodnoty a tradice sdílíte?
Členství v sesterstvu znamená být součástí komunity. Jsme především kamarádky, které mají stejný cíl a mají spoustu nápadů jak pomáhat ostatním. Naše motto „Pomáháme s noblesou“, bych řekla, že je vlastně více než vystihující.
Pokoušíme se rozšiřovat členství i mezi chlapce, ale za cenu toho, že poslední slovo má vždy žena. Dá se tedy říci, že další tradicí a hodnotou je příprava na klasický život.
Můžeš popsat některé vaše klíčové aktivity nebo akce, které pořádáte?
Za celý školní rok pořádáme čtyři akce. Tou první je Alfa Picnic, který je hodně odlišný od ostatních akcí, poněvadž jde o stmelovací akci pro nové prváky hned na začátku semestru. Představují se zde ostatní spolky a nabírají nové členy. Společně pak hrajeme Kahoot a pijeme bezinku.
Další akcí je Alfa Color Run, což je běh po Jindřichově Hradci, kdy na běžce házíme barevný prach a pomáháme jim se neztratit po trase. Peníze, které se vyberou na registracích, jdou místní charitativní organizaci Otevřená okna.
Každý semestr pořádáme Culture fest. Studenti si tvoří týmy a vybírají si světovou kuchyni, kterou budou představovat pokrmem, co připraví. Soutěžíme zde o skvělé ceny a hrajeme další hry, jako například „kdo sní nejrychleji celou tatranku“. Do této akce se zapojují i akademici a podporují tak naši milovanou rodinnou atmosféru.
Jako poslední je jarní akce Alfa Bazar, která je i pro veřejnost. Tou podporujeme Klub cystické fibrózy v Praze. Máme zde různé přednášky, hry pro děti a také módní přehlídku od naší FAMY.
Jaké výzvy muselo sesterstvo během svého působení překonat?
Největší výzvou je pro nás předávání spolku. Vždy si ke spolku i k akcím vytvoříme takový vztah, že se nám nechce pryč. Pokud se ale budeme bavit obecněji, tak je určitě výzvou zachování povědomí o charitativní činnosti. V dnešní době je problém toho, že za vše, co se udělá, se očekává odměna a tomu my chceme zabránit. To, že někomu pomáháme neznamená, že se nám to vždy materiálně vrátí a proto se snažíme, aby nejen studenti, ale i veřejnost, tuto myšlenku podporovali s námi.
Jak spolupracujete s dalšími spolky nebo institucemi na fakultě nebo mimo ni?
S každým spolkem i fakultou spolupracujeme při přípravách akcí a v průběhu. S tím, jak máme vybudovanou atmosféru, je to na naší fakultě samozřejmostí, děláme to především s radostí a také víme, že tím podporujeme všechny vztahy.
Mají členky sesterstva nějaké specifické výhody nebo zkušenosti, které jim členství přináší?
Díky pořádání velkých akcí, jako je právě třeba Alfa Color Run, si členky opravdu můžou vyzkoušet manažerské činnosti v praxi. Kromě toho, že získávají cenné zkušenosti do života, je z těchto akcí neuvěřitelně hezký pocit z úžasného skutku, kdy vám například organizace pošlou fotografie, co za peníze, které jsme vybrali, pořídili, a radost jejich klientů. Opravdu to zahřeje u srdce.
Plánujete rozšířit působnost sesterstva mimo Jindřichův Hradec, například na další fakulty VŠE do Prahy?
Samozřejmě by to bylo moc hezké, ale zatím o tomto nepřemýšlíme. Spolek je spojený s FM a také s organizacemi ve městě, také už máme vybudované nějaké vztahy jak mezi sebou a fakultou, tak organizacemi. Zatím tedy nechceme naši srdeční záležitost rozšiřovat.
V Jindřichově Hradci jsme jedna velká rodina
Co bys řekla studentům z Prahy o Fakultě managementu, aby se ji rozhodli navštívit nebo zvážit tam navazující studium?
Díky tomu, že jsme malá fakulta a jsme v malém městě, tak ty řeči, co slýcháte o rodinné atmosféře, jsou opravdu pravda. Jsme tady jedna velká rodinka, všichni si pomáháme, nic se tu neutají a díky tomu všemu je tu nejen skvělá atmosféra, co se akademické půdy týče, ale i ta studentská a mimoškolní. Také máme krásné zázemí, zahrádku a jednu z nejhezčích knihoven, co jsme kdy navštívily.
Především je to tady u nás o tom, že kdykoli je něco potřeba udělat, něco se vám nelíbí nebo s něčím potřebujete pomoct, není to problém. Můžete skočit za akademiky, za naším děkanem nebo najít jakéhokoliv studenta a vše se rychle vyřeší. Víme, že až budeme potřebovat pomoc v praxi, v podniku a podobně, tak se vždy můžeme obrátit na kohokoli z fakulty a nikdy to neskončí odmítnutím. Podpora je tady všude a je to jedna z nejúžasnějších věcí, co můžeme využít v životě, a to nejen v tom studentském.
Jaký je studentský život v Jindřichově Hradci ve srovnání s Prahou?
Jak si to zařídíme, takové to bude. Nejsou zde takové možnosti studentského života, jako má hlavní město Praha, ale o to více je to na nás. Většinu akcí dělají studenti studentům, každé úterý probíhá nějaký program, ať už je to velká párty každé první úterý v měsíci, pub quiz nebo sportovní aktivity. Nejde samozřejmě jen o ty akce, co tu pořádáme, ale vzhledem k tomu, že se napříč ročníky všichni bavíme, stačí napsat jednomu, že se jde na pivko, a hned vás jde do hospody třeba dvanáct s tím, že tam hned potkáte další skupinky, co už se domluvily před vámi.
Jaký vliv má fakulta na komunitu v Jindřichově Hradci?
Nabízíme zde možnosti sportovat, děláme různé turnaje, domlouváme spolupráce s kavárnami, bary i firmami, a proto si myslím, že máme vliv na to, aby se o VŠE a především o FM vědělo. Naše fakulta spolupracuje s městem a různými organizacemi. Také naši studenti přispívají ke krásám města, hlavně co se kavárenskému průmyslu týče.
Cítíš, že mezi Fakultou managementu a ostatními fakultami VŠE v Praze existuje dostatečné propojení? Pokud ne, co by mohlo pomoci to zlepšit?
Poslední dobou se to začíná zlepšovat, ale myslím, že je tu pořád nějaká rivalita. Přece jen jsme od vás daleko a nejsilnější zážitky máme ze souboje fakult. Určitě by pomohlo k propojení, kdyby studenti z Prahy zavítali občas na nějakou tu naší akci, například kdybychom se navzájem podporovali přes sociální sítě nebo vymyslely nějakou tu akci společně.
Myslíš, že by studenti z Jindřichova Hradce měli zájem více spolupracovat se studenty z Prahy? Jaké formy spolupráce by mohly být nejzajímavější (např. společné akce, projekty, výměnné programy)?
Upřímně, tohle je těžká otázka. U nás panuje názor, že jak jsme daleko, tak se o nás moc studenti z Prahy nezajímají. Pokud mohu mluvit za sebe, tak by to určitě stálo za to. Spolupráce na nějaké větší akci nebo projektu by byla zajímavá a myslím, že bychom se i trochu více stmelili.
Jaké příležitosti vidíš v propojování spolků Alfa Fí a jiných studentských spolků na VŠE v Praze?
Kdybychom se propojily nebo jen krátkodobě spojily na nějaké projekty, tak bychom byly určitě schopné více pomáhat. Také bychom vám mohly něco od nás předat – zkušenosti, myšlenky, nápady na akce. Dalo by se tak oslovit více organizací a také hlavně rozšířit náš koncept pomáhání ostatním za dobrý pocit.
Studentem je člověk jen jednou, připojte se do spolku
Proč jsi se rozhodla stát členkou sesterstva Alfa Fí a co tě na tom nejvíce baví?
Holky, co to před námi vedly byly úžasné, zapálené a věděly, že to dělat chtějí. S tím jsem se přihlásila i já, že chci pomáhat, organizovat a co nejvíc se zapojit do dění na FM, protože studentem člověk není moc dlouho a je potřeba si to užít. Samozřejmě mě tam táhla i myšlenka se něco naučit, začít s managementem i trochu jinak než jen na přednáškách a cvičeních, ale zažít si to i v praxi.
Jak ti členství v sesterstvu pomohlo v osobním nebo profesním životě?
Určitě to je zlepšení organizačních schopností, naučit se delegovat úkoly a dohlížet na jejich splnění, komunikace s lidmi a pevné nervy, jelikož to vždy není tak jednoduché, jak se zdá. Také jsou to zkušenosti, jako žádáni o grant, komunikace s organizacemi, zařizování věci jako sponzorství a nebo řešení konfliktů.
Co bys doporučila studentům, kteří váhají, zda se zapojit do studentského spolku?
Běžte do toho! Studentský život je jen jednou a ve spolcích máte jedinečnou možnost, seznámit se s lidmi se kterými byste se jindy nepotkali.
Zdroj: Osobní archiv Ilony Syrové, Instagramový účet Alfa Fí, FM VŠE
Mohlo by tě zajímat:
- Vývoj areálu ekonomky: přes vinice a plynárnu k moderní univerzitě 21. století
- Halyna Kovalenko: Cesta k vlastnímu podnikání začíná v AIESECu
- Týdenní souhrn: VŠE navštíví předseda ÚOHS, vánoční atmosféra a Mikuláš