Co na ekonomce zanechali poslední rektoři? Část první

Stará budova Žižkov

Vést Vysokou školu ekonomickou (VŠE) – instituci s šestnácti tisíci studenty – vyžaduje kvalifikovanou, silnou, ale také empatickou osobnost. Každý z jedenácti rektorů, kteří v minulosti vysokou školu vedli, se musel vypořádat s problémy i pokroky své doby, jako byla například přeměna VŠE na přelomu devadesátých let či neustávající potíže s financováním školství. iList zjišťoval, co zvládlo za své vlády pět posledních rektorů ekonomky a jak zpětně hodnotí svou funkci. Přečtěte si profily prvních tří.

Štěpán Müller

Štěpán Müller byl rektorem školy v letech 1991 až 1994. Do roku 2011 zastával funkci děkana Fakulty mezinárodních vztahů a dnes se věnuje převážně studentům doktorského studia.

V době, kdy se Müller dostal do vedení, byla země nedlouho po politickém převratu. „Byla to doba překotných změn, kdy mým hlavním úkolem bylo zklidnit situaci a nastartovat změny v zaměření školy, ” komentuje situaci krátce po pádu železné opony. “Tím bylo myšleno přejít od přípravy studentů na zaměstnání v centrálně řízené ekonomice k moderní škole, srovnatelné s obdobnými školami v zahraničí a s absolventy, kteří budou schopni úspěšně pracovat v podmínkách tržní ekonomiky,“ objasňuje Müller.

Kandidovat na rektora nejdřív nezvažoval

Ačkoliv kandidatura nebyla jeho prvotním plánem, funkce se zhostil velmi iniciativně. Díky svým studijním zkušenostem z Kanady a USA se mu podařilo školu transformovat a zatraktivnit, a tak předejít jejímu uzavření. Müller se podílel na založení programu CESP (Central and East European Studies Program) – v té době prvního programu v angličtině, který umožnil přivést na ekonomku studenty především ze západní Evropy a ze Spojených států. Tento program funguje dodnes. Založil také Středisko mezinárodních studií Jana Masaryka a zasloužil se o vstupní jednání, vedoucí později k přijetí VŠE do aliance CEMS (Community of European Management School), která sdružuje jednu nejlepší školu v oboru business a managementu z každé členské země.

Müller vnímá pozitivně především nabídku současných anglických programů. „Kromě toho, že jsou dobrou propagací školy v zahraničí, přispívají i ke kvalitativnímu růstu učitelů, neboť angličtina se pro ně stává běžným pracovním jazykem,” myslí si. Cizojazyčné programy rovněž prohlubují internacionalizaci školy a v té si podle bývalého rektora vede VŠE výborně.

A jak byl měl podle něj vypadat dobrý rektor? „Měl by mít výbornou orientaci, nejen ve svém profesním oboru, osobní integritu, schopnost řídit a rozhodovat, neutíkat před problémy…” vyjmenovává přednosti nutné k vedení ekonomky. „Na toto téma byla napsána řada odborných publikací, ale svůj styl řízení musí každý najít sám,“ dodává.

Jan Seger

Osmý z dosavadních jedenácti rektorů ekonomky byl Jan Seger. V čele VŠE stál dvě funkční období, celkově od roku 1993 až do roku 1999.

Vystudoval Fakultu informatiky a statistiky (FIS) a dá se říct, že jí zasvětil celý svůj život. Vykonával zde funkci proděkana, prorektora pro pedagogiku, vedoucího katedry a do roku 2010 i děkana fakulty. Kromě dvou přestávek tak působil na Katedře statistiky a pravděpodobnosti téměř padesát let – od roku 1963 do roku 2011.

Jan Segera v roce 2014 ocenil Český statistický úřad za přínos v oblasti národní i mezinárodní aplikované a teoretické statistiky. V dnešní době již nevyučuje a do školy nedochází.

Jaroslava Durčáková

V letech 2000 až 2006 byla ekonomka poprvé v rukou ženy – Jaroslavy Durčákové. Jako jediná z uvedených rektorů pochází z Fakulty financí a účetnictví, kde v letech 1990 až 1993 působila jako vedoucí Katedry měnové teorie a politiky a později jako proděkanka pro zahraniční vztahy.

Durčáková prosadila ekonomku v evropském i celosvětovém měřítku, a to díky uvedení školy mezi CEMS, kdy pouze jedna vybraná škola prezentuje jeden stát. Později se zasloužila o přijetí VŠE do celosvětové sítě PIM (Program in International Management) nebo o zavedení doktorských programů EDAMBA (European Doctoral Programmmes Association in Management and Bussines Administration). I díkytomu mohou posluchači ekonomky dnes studovat na kvalitních školách nejen v Evropě, ale i v USA, Austrálii, Brazílii a na řadě dalších. “Vždycky mi šlo o to, aby naše škola spolupracovala jen s těmi školami v zahraničí, které zabezpečovaly vysokou kvalitu studia,” hodnotí profesorka dopady své práce.

Durčáková již v roce 2002 začala usilovat o takový rozvoj školy, který by odpovídal kvalitě evropských standardů. “Vize byla správná, ale dosažení EQUIS (European Quality Improvement System, pozn. red.) v té době zřejmě předčasné. Trvalo dalších patnáct let, než EQUIS dosáhla Fakulta podnikohospodářská. Mám z toho radost,” vyjádřila se.

Kvalita přijímaných studentů se nemá snižovat

Emeritní rektorka by dnes prosazovala, aby se nesnižovaly požadavky jak na kvalitu přijímaných studentů, tak i na jejich jazykovou vybavenost. Ráda by, aby škola nabízela více kurzů hostujících profesorů a aby studium bylo více propojeno s praxí, například prostřednictvím stáží, jako je tomu v CEMS.

Durčáková se také okrajově vyjadřuje k současné situaci ve školství: “Rektor má hodně zodpovědnosti, ale zdaleka ne tolik pravomocí. K uskutečňování svých vizí potřebují vysoké školy také dostatečné finanční zdroje. Podfinancování vysokých škol je u nás dlouhodobý problém,” myslí si. Vždy měla také zájem o neformální setkávání se studenty, a proto pořádala takzvané Snídaně s rektorkou. Durčáková mimo jiné založila soubor Musica Oeconomica Pragensis a během své funkce dokončila výstavbu Rajské budovy.

Foto zleva: Štěpán Müller (autor: Kristýna Kantková), Jan Seger (zdroj: ČSÚ), Jaroslava Durčáková (zdroj: archiv VŠE)

Diskuze

Jak anonymně přispívat do diskuze? Stačí zaškrtnout "Chci zveřejnnit jako host" a vyplnit náhodné jméno a e-mail

Mohlo by vás zajímat

IMG_8384

Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off

Máte pocit, že je toho na vás hodně, že nestíháte školu, práci a své zájmy? Polemizujete o prodloužení studia? Nejste sami! Přesně tyto problémy řešila bývalá šéfredaktorka iListu a již absolventka FMV, Anna-Marie Horáková. Anička díky prodloužení svého studia o jeden semestr získala pár měsíců bez školy a závazků. Ideální čas na to sbalit batoh...

309274949_460680632760081_3165778759295296126_n

VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát

Mnozí z vás jste možná v loňském roce zachytili, že oblíbená stránka studentů na Facebooku, Vysoká škola MEMEkonomická spěje ke svému konci, nakolik se její dlouhodobý administrátor rozhodl najít za sebe náhradu. I když ho za sebe nakonec našel a stránka zůstala aktivní, situaci se brzy opět změní a hlavní role se ujme vedení školy....

ševčík seznam

Ševčík rezignoval! Kontroverzní proděkan Národohospodářské fakulty se vzdal funkce ve vedení.

Miroslav Ševčík k 28. březnu rezignuje ze své pozice proděkana pro ekonomiku Národohospodářské fakulty (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Redakci to potvrdilo několik zdrojů seznámených se situací, Ševčík to následně sám oznámil. Kontroverzní Miroslav Ševčík působil na vedoucích pozicích fakulty jako děkan nebo proděkan nepřetržitě od roku 2010. Detaily celé záležitosti dále zjišťujeme....

9f540da5-1bf8-4d65-b133-d0550ace1767

Z Love Islandu na vrchol: Influencer monitor ukázal nový trend

Ikonický influencer, symbol mladé generace, Karel Kovář alias Kovy byl sesazen z prvního místa Influencer monitoru, který pravidelně od roku 2019 vydává Centrum pro marketingový výzkum a strategický marketing působící na Fakultě podnikohospodářské (FPH) na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Rok 2024 totiž ovládla devatenáctiletá Domi Alagia. V minulém roce přitom nefigurovala ani v první patnáctce....