Sledovali jsme živě: Akademické plénum ukončilo Týden pro vzdělanost
Zprávy ze školyV Likešově aule se dnes poprvé koná Akademické plénum. Vystoupí na něm všech šest děkanů (nebo jejich zástupců) fakult Vysoké školy ekonomické. Mluvit budou o situaci a budoucích plánech na svých fakultách. „Myslím si, že tu chybí povědomí studentů i některých učitelů o tom, co dělá jiná fakulta,“ vyjádřila se k potřebě podobné prezentace rektorka Hana Machková. Chtěla by z akce, kterou bude sama moderovat, udělat tradici.
Postupně vystoupí tři děkani a tři proděkani. Plénum začíná v 11 hodin v Likešově aule a potrvá přibližně dvě hodiny. Pokud nemáte čas přijít, můžete ho s námi sledovat online.
12:58 Rektorka po prezentacích děkanů a proděkanů ukončuje letošní Akademické plénum.
12:57 Jako další aktivitu Mazouch uvádí také propagaci statistiky na středních školách.
12:56 „Fakulta se snaží také spolupracovat se studenty a se studentskými spolky, podobně jako Fakulta mezinárodních vztahů nebo fakulta v Jindřichově Hradci,“ komentuje kondici FISu proděkan.
12:51 Celkový výkonu FISu ve vědecké oblasti je téměř třicet procent VŠE. Fakulta podporuje publikační činnost a zajišťuje tak doktorandům kvalifikační růst.
12:49 „U doktorského studia jsme v přechodu mezi kvantitou a kvalitou,“ říká Mazouch. Uvádí, že doktorandů chce mít fakulta podstatně méně, než měla. Snižovat chce především ty v kombinovaném studiu.
12:45 Mluví o výhledu v pedagogické oblasti. Připomíná úpravu studijních plánů podle novely Vysokoškolského zákona. „Důraz klademe také na magisterské navazující obory a snažíme se rozvíjet studium v anglickém jazyce,“ pokračuje.
12:43 Karlíček odprezentoval poměrně rychle a svižně, ke slovu se tak dostává proděkan pro zahraniční styky a rozvoj Fakulty informatiky a statistiky, Petr Mazouch.
12:37 Proděkan mluví o nové podobě státních závěrečných zkoušek. „Student si stále tahá teoretickou otázku, ovšem teď je součástí i případová studie,“ přibližuje Karlíček. Fakulta chce, aby studenti ukázali v praxi, co se naučili. Neúspěšnost u závěrečné zkoušky ale stoupla – ze 17 na 30 procent.
12:34 „Naše fakulta je držitelem prestižní akreditace EQUIS, kterou má asi jen 170 škol nebo fakult na světě z celkového počtu asi 15 tisíc byznyz škol na světě,“ začíná prezentaci proděkan pro spolupráci s praxí a PR Fakulty podnikohospodářské, Miroslav Karlíček. Dál pokračuje výčtem úspěchů fakulty – oboru CEMS, MBA programu nebo umístěním fakulty v mezinárodních žebříčcích.
12:31 „Záměrem je zvýšit počet doktorandů s odbornou zkušeností v zahraničí,“ uvádí cíle proděkanka. „Zatím tam ale nejsem vůbec úspěšná,“ připomíná současnou situaci.
12:24 Fakulta pomáhá také studentským klubům, které pořádají odborné přednášky s lidmi z praxe. Na fakultě je třeba Klub přátel účetnictví, Klub daňařů nebo Klub bankéřů.
12:22 „Výhodou fakulty jsou také české a mezinárodní profesní akreditace,“ pokračuje. Jde například o Komoru Certifikovaných Účetních. Fakulta je také členem Národní účetní rady.
12:18 Bínu střídá proděkanka pro zahraniční vztahy Fakulty financí a účetnictví Marcela Žárová. Začíná základním posláním fakulty. „Máme výhodu v téměř nulové nezaměstnanosti absolventů, naše obory jsou transparentní,“ chlubí se Žárová.
12:14 Děkan je pyšný také na studentské aktivity – uvádí studentský PR tým, studentské noviny nebo první české sesterstvo Alfa Fí.
12:11 Bína mluví o vědě a výzkumu na fakultě a praxích pro studenty. Fakulta má více než třicet partnerských organizací. Podle děkana se daří podporovat studenty na výjezdech. „Bohužel horší je to s příjezdy. Studenty nalákáme na blokovou týdenní nebo čtrnáctidenní výuku jednoho předmětu, na celý semestr je to už horší,“ doplňuje.
12:05 Chlubí se obrázky zrekonstruované a zmodernizované fakulty, která téměř tvoří uzavřený areál. „Nemůžeme ale soutěžit s pražskými fakultami, nejsme takovým lákadlem,“ dodává. „Naší výhodou je, že po skončení přednášky se studenti nerozprchnou do všech stran, ale zůstávají v relativně malém městě a spolupracují spolu,“ pokračuje výhodami své fakulty.
12:04 Slova se teď ujímá děkan Fakulty managementu v Jindřichově Hradci, Vladislav Bína.
11:59 Plánuje také akreditovat magisterský obor Ekonomická žurnalistika. „Žurnalistiku u nás dělají povětšinou absolventi žurnalistiky, a to s katastrofálními výsledky,“ myslí si. „Neznají přesně ekonomické problémy,“ vysvětluje.
11:56 Děkan mluví o budoucím získání akreditací bakalářských a magisterských oborů páté fakulty nejpozději do konce září 2018.
11:53 Ševčík teď ukazuje tabulky počtu absolventů středních škol a srovnává je se zapsanými studenty na veřejných a soukromých školách. „Vidíte, že téměř každý absolvent střední školy se zapíše na vysokou,“ komentuje čísla.
11:50 Mluvit teď bude děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. Na úvod vyzývá zaměstnance páté fakulty, aby se přihlásili. Během prezentace svého předchůdce si spočítal, že tvoří třetinu přítomných.
11:48 „Snažíme se také o PR fakulty a budování sounáležitosti,“ chlubí se. Součástí jsou třeba kvízy nebo běh s děkanem.
11:46 V rámci celoživotního vzdělávání uvádí další příležitosti – kromě čtyř letních škol také program Sportovní diplomacie.
11:44 Mluví ale i o slabinách druhé fakulty. Tou největší je věda a výzkum, proto došlo k vytvoření Centra excelence. „V jeho rámci budeme dělat různé workshopy,“ vysvětluje Taušer. „Cílem je získat mezinárodní granty,“ dodává.
11:37 Děkan Taušer mluví o povinnosti získat zahraniční zkušenost pro studenty své fakulty. Ti mohou na praxe a stáže nejen do evropských a světových institucí, ale také do českých firem mimo tuzemsko.
11:36 Likešova aula je plná z poloviny, jsou tu především zaměstnanci napříč všemi fakultami.
11:33 Mluví děkan Fakulty mezinárodních vztahů Josef Taušer. Uvádí, že druhá fakulta je největší fakultou na VŠE a dále shrnuje její české a cizojazyčné obory. Zvýšil se také počet vyučovaných jazyků – dva jsou stále povinné a zájemci mohou studovat i třetí jazyk.
11:32 Rektorka děkuje také Jakubu Fischerovi, prorektorovi pro strategii, který se společně s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou podílel na vyjednávání financování vysokých škol s ministerstvem.
11.30 Počet vyslaných studentů VŠE do zahraničí vzrostl o 40 procent. Mírně rostou i celkové výnosy VŠE, zejména díky doplňkové činnosti a poplatkům za cizojazyčné obory.
11:27 Machková doplňuje srovnání letošních čísel s rokem 2013. Na VŠE je 14 900 studentů (19 200 v roce 2013), 1325 zaměstnanců (1276 v roce 2013), vyučuje se 27 bakalářských a 37 navazujících magisterských oborů. To je o osm více, než před čtyřmi lety. O tři se ale snížil počet doktorských oborů v porovnání s rokem 2013.
11:25 Rektorka zdůrazňuje, že VŠE nabírá pouze tolik studentů, které financuje ministerstvo. Zvyšuje se tak příspěvek na jednoho studenta, což souvisí s jejím přáním přechodu od kvantity ke kvalitě.
11:22 VŠE se na rozpočtu veřejných vysokých škol jak ve fixní, tak i ve výkonné části podílí téměř čtyřmi procenty. Rektorka chce prostředky využít na investice, doktorandy a studenty.
11:21 Machková uvádí, že VŠE je devátou největší vysokou školou v ČR.
11:17 Rektorka ve své prezentace ukazuje poklesu vysokoškolských studentů v České republice a vysvětluje, proč chce i nadále snižovat počet studentů na VŠE. Jejím cílem je zejména zkvalitnění výuky a pokračování ve zvyšování prestiže školy.
11:10 Akademické plénum začíná. Jako první mluví rektorka Hana Machková. Mluví o vyjednávání s Ministerstvem školství o financování vysokých škol a Týdnu pro vzdělanost. Jeho součástí byl mítink České konference rektorů a na ekonomce Den studentských organizací, který proběhl včera v átriu RB.
Foto: autorka článku
Mohlo by tě zajímat:
- Fakultní florbalová liga bojuje o pozornost. Halu na Jarově čeká poprvé "nasvícený" souboj mezi NF a FMV
- Vánoce pro VŠEchny opět přicházejí! Šťastné a veselé!
- Týdenní přehled akcí: Od pohovorů po vesmír, kam vyrazit na zajímavé akce v novém týdnu