Můj disk je i tvůj disk
NezařazenéS rozvojem informačních technologií i rostoucích útoků na počítače je správné zabezpečení pro uživatele čím dál aktuálnějším tématem. Někteří majitelé notebooků si často neuvědomují riziko, které jim hrozí při napojení do bezdrátové či drátové sítě. Během obyčejné přednášky tak mohou například přijít o všechna data na disku.
S rozvojem informačních technologií i rostoucích útoků na počítače je správné zabezpečení pro uživatele čím dál aktuálnějším tématem. Někteří majitelé notebooků si často neuvědomují riziko, které jim hrozí při napojení do bezdrátové či drátové sítě. Během obyčejné přednášky tak mohou například přijít o všechna data na disku.
„Když jsem si během přednášky zadal „procházet ostatní počítače v síti“, bez problémů jsem se dostal do okolních notebooků,“ říká Ondřej, student Fakulty informatiky a statistiky. „Jejich data bylo možné nejen číst, ale také mazat a zapisovat na disk.” Podle Ondřeje někteří uživatelé zabezpečení svých dat podceňují a riskují tak, že s nimi bude moct kdokoliv manipulovat. „Jestli mám nějaké zabezpečení před napadením, moc netuším,“ přiznává Hanka, studentka Fakulty podnikohospodářské. „Můj počítač má asi ochranu před viry, ale myslím že připojení přes WiFi je na škole bezpečné.”
Majitelé notebooků mnohdy nechají operační systém nastavený tak, jak ho s počítačem koupili, a dál se o něj už příliš nezajímají. Přesto tovární nastavení počítačů je zpravidla zabezpečené. „Sdílení disku s právem zápisu pro kohokoli si uživatelé nastavují sami nebo jim to poradí kamarád, který nedomýšlí důsledky,“ pokračuje Ondřej. „Zabezpečení počítače patří k základním uživatelským znalostem.” Podle něho by si tedy lidé měli ve svém počítači především správně nastavit sdílení přístupových služeb. Na tom se shodne i Tomáš Skřivan, vedoucí Oddělení síťové infrastruktury na VŠE. Jak sám říká, špatně chráněný notebook je problémem studentů. „Zablokovat vzdálený přístup a spustit si firewall jako základní ochrana postačí,“ doporučuje Skřivan.