Moje zkušenost s mentoringem: Skoro ve všech rolích

3. 9. 2024 | | Kariéra, Studentský život mentoring

Jaké je to být (zatím) dvakrát mentorem a dvakrát menteem? V tomto článku bych vám ráda přiblížila svoji zkušenost s dvěma mentoringovými programy, které nabízí Fakulta mezinárodních vztahů (FMV) a kterými jsem měla to štěstí projít za svoje studium. Při té příležitosti jsem vyzpovídala tři ženy, které se mnou touto cestou prošly.

Na FMV se můžete zaprvé zúčastnit studentského mentoringu propojujícího prváka v roli menteeho se studentem třetího a vyššího ročníku v roli mentora, který s ním sdílí svoje zkušenosti a postřehy nejen ze studia, ale i kariérního a běžného života. Druhou možností je alumni mentoring, kde vystupuje student třetího a vyššího ročníku jako mentee a „ostřílený“ profesionál jako mentor. Společným jmenovatelem obou programů je především networking a kvalitně strávený čas během akademického roku, ať už na akcích pořádaných fakultou právě pro účastníky programu, tak i během jednotlivých setkání dvojic.

V prváku jsem měla velká očekávání

Když jsem v roce 2019 nastoupila do prvního ročníku oboru Mezinárodní obchod, plná očekávání a s adrenalinem v krvi jsem se přihlásila jako mentee do studentského mentoringu. Když se na tu dobu dívám zpět, možná jsem měla nerealistická očekávání (od celého studia, tak sama od sebe) a byla jsem přehnaně idealistická. Tým stojící za mentoringem mě dal dohromady s Ditou Janáčkovou nejspíš na základě zájmů, tedy hudba a cestování.

Stejně jako já i Dita fungovala v mentoringu na FMV na různých pozicích. Přihlásila jsem se poprvé jako mentee v prvním ročníku, abych získala co nejvíce informací o nové škole. Mentoring se mi tak zalíbil, že mi přišlo fér vrátit někomu dalšímu to, jak mně moje mentorka pomohla, když jsem byla na Vysoké škole ekonomické (VŠE) nová, a proto jsem se pak sama stala mentorkou dvou skvělých prvaček FMV,“ říká a dodává, že Alumni mentoring FMV, do kterého se následně také zapojila, byl ještě nadstavba a obohacení o rady někoho z praxe.

Mentorka Dita si zkušenost s mentoringem pochvaluje. Zpětně si myslím, že jde o jeden z nejlepších seberozvojových nástrojů. V různých fázích rozvoje mi to pomohlo se zamyslet nad mými cíli z odlišných úhlů pohledu. Studiem to samozřejmě nekončí,“ svěřuje se Dita, protože se zapojila do obdobného programu i ve své práci.

S mojí Alumni mentorkou jsme obě renesanční osobnosti

Ve třetím ročníku studia jsem se do téhož mentoringu přihlásila do role mentora. Měla jsem za sebou už nějakou studijní i kariérní zkušenost, tak jsem se rozhodla, že je na čase se po roční pauze opět přihlásit mentoringovému týmu se svým životopisem a motivačním textem. Bohužel hned na zahájení se ukázalo, že moje mentee nechce se studiem na FMV pokračovat a moje role tak spočívala spíš v tom pomoci ji bezstarostně „překročit“ na jinou školu.

Pro mě samotou došlo v následujícím roce k několika změnám. Začala jsem si před jméno psát Bc. a dostala jsem se na Erasmus do vysněné Vídně. Přesto jsem se rozhodla zapojit do alumni mentoringu. Mojí mentorkou se stala Eva Čerešňáková, absolventka FMV, se kterou nás pojí nejen křestní jméno, ale i zájem o média. Eva momentálně působí především jako moderátorka a maminka, ale rozhodně bychom ji neměli upřít role jako je spisovatelka, PRistka, profesionální mentorka, filantropka a modelka.

Eva se do programu přihlásila i kvůli tomu, že za svůj život potkala několik lidí, kteří jí předali životní zkušenost nebo radu, a stali se tak jejími mentory. „Přišlo mi moc fajn dát zase druhým do života něco, co by mohli ocenit a co by je na jejich cestě nasměrovalo,“ vysvětluje Eva. Mentorka Eva po celý rok byla (a pořád je) motivátorem, který mi dodává odvahu zkoušet nové, neotestované cesty. Jsme totiž obě renesanční osobnosti, které nemají jednu vysněnou kariérní cestu, které se chceme držet.

Druhou polovinu sezení jsme už ale netrávily v kavárnách, ale on-line, a to hned ze dvou důvodů. V letním semestru jsem totiž plánovaně odjela la do Vídně a Eva čekala miminko, které se jí na jaře narodilo. „Na dnešní době je skvělé, že se může mentorovat i online, což všechno dost usnadňuje,“ potvrzuje mi Eva. Seznam témat, která jsme během společných sezení probírali jsme tedy ozvláštnily i o to, jaké je to být matka a jaká je vlastně role ženy nebo třeba skloubení mateřství a kariéry. Eva hodnotí pozitivně přínos i pro sebe jako mentora, především to, že mentoři mohou být v kontaktu s mladší generací. „Je to totiž vzájemné,“ vysvětluje Eva fakt, že nemusí vždy jen starší generace obohatit tu mladší.

Eva se se mnou podělila i o to, jaký je rozdíl v tom, když dělá mentorku profesionálně a Alumni mentoringem. „Mentoring VŠE je primárně o kariéře, studiu a seberozvoji nebo směru, kudy se ubrat, a to i přes to, že se mentorská dvojice dostane k mnoha dalším tématům. Když člověk mentoruje jinde, tak se setká například s tím, jak se dostat z těžké situace nebo růst v rámci jedné firmy,“ přibližuje kontrast Eva a dodává, že mentoring na VŠE je pro ty, kteří ví i neví, co dělat v životě, protože oběma skupinám může pomoci. „Mentoring může člověku pomoci vidět, co je vpravo, co je vlevo. Zkrátka mít širší pohled na spoustu věcí,“ uzavírá Eva.

Stala jsem se mentorkou podruhé

Do čtveřice všeho dobrého vám dám dát nahlédnout do poslední mentoringové zkušenosti, která je velmi čerstvá, odehrávala se totiž v akademickém roce 2023/24. Stala jsem se mentorkou pro Elišku Petrovou, se kterou nás na první dobrou spojila obliba němčiny a pečlivost, se kterou studujeme. S Eliškou sdílíme hodnoty, pohled na svět a sem tam i nějaké životní příhody. „Já jsem se původně do mentoringu neplánovala přihlásit. Moje spolužačky, teď už kamarádky, se přihlásily. Mně to přišlo jako skvělý nápad seznámit se s někým starším, který studuje stejný obor a mohl by být takovým mým průvodcem,“ vysvětluje Eliška svoje začátky. Pozitivní je i celá zkušenost. „Našla jsem si tak kamarádku, na kterou se můžu kdykoli obrátit a můžeme spolu probrat nejen školní témata,“ osvětluje Eliška.

To, že mentoring není jen jednorázovou záležitostí, ale můžete se s ním setkat po celý život v různých rolích by mohla potvrdit moje mentorka Dita. Kdyby byla opět u rozhodování, do mentoringu by se rozhodně přihlásila. „Jsou to zkušenosti k nezaplacení. Těžím z toho dodnes a doufám, že i v budoucnu potkám plno inspirativních mentorů i mentee.“

Na závěr by Eliška každému, kdo by se chtěl přihlásit, vzkazuje, ať se toho nebojí. „Napřed jsem nevěřila tomu, že mi můžou najít někoho, s kým budeme kompatibilní. Taky jsem si myslela, že je program pojatý hodně ambiciózně,“ sděluje svoje překvapení, že vše probíhá na přátelské bázi. Na závěr (nejen) Eliška vzkazuje organizátorům, že dělají skvělou práci. Děkujeme!

Foto: PR FMV a archiv Evy Svobodové

Mohlo by tě zajímat: