Kvůli koronaviru přišla SÚZ o 11 milionů za dva měsíce
Rozhovory, Studentský životKvůli pandemii koronaviru zaznamenaly koleje Vysoké školy ekonomické (VŠE) v březnu výrazný odliv ubytovaných, když se výměnní studenti začali vracet domů. Následně se odstěhovali i studenti, kteří na VŠE studují standardně. Koleje tak zůstaly poloprázdné a v období před plánovanou rekonstrukcí zaznamenaly výpadek příjmů. O tom, jak se Správa účelových zařízení (SÚZ) se situací vyrovnává, iList mluvil s jejím ředitelem Otou Zimou.
„Celkové ztráty ke konci dubna jsou ve výši zhruba 11,4 mil. Kč. Jedná se o ušlé marže ze studentského ubytování v měsících duben a květen z důvodu poskytnutých slev ve výši 80% a možnosti podat výpověď bez výpovědní lhůty, dále z výpadu zisku z hotelového ubytování v březnu a dubnu a z nákladů vynaložených na boj s koronavirem – dezinfekce, ochranné pomůcky a další v měsících únoru a březnu,“ popisuje situaci Zima.
Nejedná se však ani zdaleka o konečné číslo. Největší náklady, tedy snížené kolejné, zrušené hotelové rezervace a náklady na nákup ochranných a dezinfekčních pomůcek, potrvají ještě několik měsíců. SÚZ tak odhaduje, že celkové ztráty za rok 2020 budou asi 30 milionů korun. Dodal, že SÚZ nemá pravomoc ztrátám nějak zásadně zamezit, protože vycházejí z vládních opatření, případně z rozhodnutí školy.
Refundace nákladů od ministerstva
Je logické, že se SÚZ snaží zavádět opatření, která tyto ztráty dokážou minimalizovat a následně zafinancovat. Zatím zrušili veškeré čerpání nákladů, které nejsou nezbytně nutné (tedy veškerý rozvoj kolejí, který je realizován z provozních prostředků) a snaží se optimalizovat osobní náklady na kolejích, které nyní fungují v nouzovém režimu. „V této souvislosti jsme podali žádost o refundaci části osobních nákladů v programu MPSV Antivirus, který zaměstnavatelům refunduje část vyplacených osobních nákladů zaměstnancům, kteří jsou z důvodu překážek v práci doma a zaměstnavatel je nadále musí min. částečně platit,“ líčí ředitel SÚZ.
Nehledě na mnohá omezení koleje po celou dobu koleje stále fungují a poskytují ubytovací služby pro studenty. Provoz kolejí se tedy nikdy neomezil a podle Zimy to není, kromě uzavření Thalerovy koleje, v plánu ani v létě: „Počítáme s letním ubytováním jako v letech minulých a se standardním průběhem ubytování v akademickém roce od září.“
Mohlo by tě zajímat:
- Kateřina Legnerová: Pracovat při studiu ano, ale ne za každou cenu
- Vyhrajte nad fast-fashion! 5 tipů na sekáče v Praze
- Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená