Projekt Hero Clan sdružuje zájemce o dobrovolnictví
Kariéra, Studentský životAbsolventky Vysoké školy ekonomické (VŠE) Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková založily projekt na pomoc neziskovým organizacím Hero Clan, který se již pyšní prvními úspěchy. Bývalé studentky ekonomky s projektem uspěly ve finále evropského akcelerátoru Social Impact Award. V soutěži za svou iniciativu obdržely cenu veřejnosti.
Projekt Hero Clan funguje na jednoduchém principu. Pokud některá nezisková organizace potřebuje pomoci, může se obrátit na jeho zakladatelky a ty ho následně spojí s dobrovolníkem, který daná neziskovka právě potřebuje. Funguje to ale i opačně – ti, kteří by chtěli pomáhat, ale neví přesně jak, kde a komu, mohou v pomocí absolventek ekonomky najít projekt, který je bude zajímat a kde budou moci využít své schopnosti.
Obě zakladatelky mají s dobrovolnictvím bohaté zkušenosti, se zapojováním začaly prakticky již na základní škole. Později si ale začaly všímat, že neziskové organizace postrádají především lidi. Přemýšlely proto, jak jim v jejich shánění pomoci. „Na první volná místa jsme nejprve dosazovaly svoje přátele,“ řkají o prvních řešeních. O dobrovolnou pomoc se ale hlásilo čím dál více zájemců. Díky tomu začala postupně vznikat dobrovolnická „databáze hrdinů“, jak ji samy zakladatelky nazývají. Odtud pak pramení i název organizace Hero Clan.
Přidat se může kdokoliv
V databázi je momentálně více než dvě stě členů. Většina z nich se zakladatelkami spolupracovala již v minulosti. „Díky tomu můžeme dobrovolníky přiřazovat k takovým projektům, které budou bavit i je samotné,“ vysvětlují Kateřina s Veronikou. Hrdinou se tak může stát úplně každý.
Uplatnění najdou lidé s jakoukoliv profesí – od grafiků přes produkční, právníky nebo například lyžařské instruktory. Vůbec prvním zapojeným dobrovolníkem se stal právě instruktor lyžování. Na neziskové organizace se obrací lidé z různých profesí, ať už se jedná o ekocentra, přes organizace na ochranu práv až po chráněné dílny. Spolupráce se liší podle potřeby – může být tedy jednorázová, ale i dlouhodobější.
„Chtěly bychom mít zástupce od každé profese. Chceme, aby o nás neziskové organizace věděly a ozývaly se nám se svými požadavky. Ty chceme odbavovat se stávající precizností. Vším, co děláme, se snažíme nakopnout trend expertního dobrovolničení,“ dodávají zakladatelky k cíli projektu.
Foto: archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové
Mohlo by tě zajímat:
- Vyhrajte nad fast-fashion! 5 tipů na sekáče v Praze
- Adam Vološin: Na cestu na kole z Porta do Prahy mě namotivovala moje nadřízená
- Týdenní přehled akcí: Vyberte si z dua pub-kvízů!