Stáže v zahraničí 3x jinak
Studentský život
Tři studenti, tři zahraniční stáže, tři různá města. O svou zkušenost se zahraniční stáží v rámci studia se podělili studenti Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) Vysoké školy ekonomické (VŠE). V článku nahlédnete s Petrem Solařem do Bruselu na stáž při českém předsednictví v Radě Evropské unie (EU), Tereza Laiblová vás vezme do Českého centra v Berlíně a od Davida Pavlíka se dozvíte o stáži v CzechTradu v Limě.
České předsednictví v Bruselu očima Petra
Petr se o stáži dozvěděl z fakultního intranetu. „Sám od sebe bych do Bruselu asi nejel. Jako španělštinář jsem uvažoval o destinacích jako například Peru, ale stáž na českém předsednictví byla ohromná příležitost,“ řekl Petr. Na náplň stáže měl Petr jako student diplomacie poměrně štěstí. „Pracoval jsem na diplomatickém protokolu. Diplomacie mě vždycky bavila, proto pro mě byla výhoda získat nějakou relevantní praxi.“ Každodenní práci by Petr rozdělil na dvě poloviny. „První méně záživnou část tvořila práce v kanceláři, kdy jsem vyplňoval jeden formulář za druhým. Druhou zajímavější část tvořila práce v terénu, například organizace a logistika předcházející pracovní návštěvě premiéra na jednání Evropské rady.“
Petr dodal, že v jeho případě nešlo o klasickou zahraniční zkušenost, protože českých stážistů z různých koutů republiky se v době předsednictví v Bruselu sešlo asi šedesát, z toho přibližně dvacet jen z VŠE. „Hodně jsme drželi spolu, byla to taková malá Praha v Bruselu,“ dodal Petr se smíchem. „Věřím tomu, že jsem na stáži získal několik přátel na celý život.“ Na otázku, zda by stáž Petr doporučil, odpověděl jednoznačně: „Doporučuju vyjet kdykoliv a kamkoliv. I když člověk něco obětuje, tak o to víc si pak výjezd užije.“
České centrum v Berlíně očima Terezy
Pro Terezu byly prioritou německy mluvící země, protože si přála zdokonalit se v němčině. „Co se týká administrativního zařizování, pokud student chce vyjet na stáž, musí už semestr předtím hledat a posílat životopis, případně motivační dopis, aby se na stáž doopravdy v plánovaný čas dostal.“ Tereza také zdůraznila, že je dobré mít dostatečný čas před plánovaným odjezdem, aby si student našel v daném městě bydlení, zařídil nutné pojištění, podepsal a donesl všechny smlouvy na VŠE a také rozhodl, pod kým by chtěl psát svůj projekt, který obhajuje po ukončení stáže na VŠE.
Hlavní náplní stáže na českém centru jsou překlady z němčiny do češtiny, dále se Terka každý den věnuje PR práci a sociálním sítím a spolupracuje na přípravě programu, propagaci a pořádání kulturních akcí. „Pracovní tým zde v Českém centru je velmi milý a přátelský. Nemůžu si vůbec na nic stěžovat,“ dodala.
Samotné město by Terka popsala jako New York v Evropě. „I přestože jsem v Berlíně ani ne měsíc, je tu pořád něco, co dělat, vidět, vyzkoušet. Dokonce si myslím, že ani za šest měsíců, které tu strávím, to není všechno možné stihnout. Miluju výstavy, filmy a různé kulturní akce a těmi se to tu hemží.“ Velkým zážitkem pro Terezu bylo vidět sto let starý němý film Metropolis v kině, který byl doplněn o hudbu z orchestru. „U nás v Česku to bohužel možné není a tady v Berlíně je to na pravidelném pořádku. Zároveň nemůžu zapomenout na velký zážitek, kdy jsem mohla být u přivítání pana prezident Pavla v Berlíně a také mít možnost mu osobně popřát mnoho sil a dodat svůj oblíbený citát od Masaryka Tak demokracii bychom už měli, tak teď ještě nějaké ty demokraty.“ Na závěr Terka dodala: „Možnost získat pracovní zkušenost v zahraničí je úžasná a jsem moc vděčná, že VŠE nám dává tyto možnosti, ke kterým by se možná student jiné vysoké školy jen tak nedostal.“
CzechTrade v Limě očima Davida
Davidova stáž v CzechTrade v Limě trvala tři měsíce, o možnosti ji absolvovat se dozvěděl z e-mailové nabídky. „V tu dobu jsem si myslel, že je o takové příležitosti na VŠE velký zájem, což se později ukázalo jako chybná úvaha,“ řekl iListu David. „Přihlášení probíhalo skrze koordinátorku výjezdů, které jsem musel zaslat CV a motivační dopis. Poté trvalo více než měsíc, než mi osobně zavolal ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade a již jsme se domluvili na termínu samotné stáže.“
Hlavní agendou Davidovy stáže v CzechTradu bylo získávání kontaktů pro české klienty a jejich následné oslovování, psaní článků o peruánské ekonomice nebo zadávání nabídek a poptávek do interního systému. „Vzhledem k tomu, že jsme byli v kanceláři pouze dva, měl jsem možnost si vyzkoušet prakticky všechny aktivity, které vykonává samotný ředitel zahraniční kanceláře,“ popsal David svou každodenní práci. Z pracovního prostředí vyzdvihnul přátelskou atmosféru mezi zaměstnanci, ze zážitků pak koupání s lachtany v oceánu.
Celkově hodnotí stáž kladně. „Je to skvělá zkušenost, která vám otevře oči. Doporučil bych ji každému. Na VŠE můžete vyjet na výměnný pobyt i na stáž a já bych určitě neváhal zkombinovat obě možnosti. Málo co vám dá tolik, jako právě zahraniční zkušenost,“ řekl David. Jedinou komplikaci představovaly celostátní protesty, které lehce pokazily závěr jeho pobytu. „Všechno nakonec ale dobře dopadlo a jednalo se tak spíše o cennou zkušenost a zajímavou historku,“ dodal.
Foto: archiv Petra Solaře, Terezy Laiblové a Davida Pavlíka
Mohlo by tě zajímat:
- Milion dětí, nula kondomů, tuny dat: rozebrali jsme vztahy a sex na Erasmu
- Anna-Marie Horáková: Sbalit batoh a dát si pár měsíců off
- VŠE ví, že smích léčí: meme stránku teď spravuje rektorát